Champions League - Qualification Round 3: «Μαγικό» γκολ και ονειρεμένη βραδιά για τον Ευρωπαίο Παναθηναϊκό, λύγισε με μπαλάρα τη Μαρσέιγ!

Champions League - Qualification Round 3 / Μεγάλη εμφάνιση από τον Παναθηναϊκό και βήμα πρόκρισης στα playoffs του Champions League! Με γκολ του Μπερνάρντ οι πράσινοι επικράτησαν (1-0) της Μαρσέιγ.

Champions League - Qualification Round 3 / Με γκολ του Μπερνάρ μετά από «μαγική» ενέργεια, ο Παναθηναϊκός νίκησε 1-0 τη Μαρσέιγ στη Λεωφόρο και έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στα πλέι οφ του Champions League.

Παναθηναϊκός της Ευρώπης «έπνιξε» τη Μαρσέιγ τη Λεωφόρο και πήρε προβάδισμα πρόκρισης! Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, όχι μόνο κοίταξε στα μάτια εκείνη του Μαρθελίνο, αλλά παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο, επικράτησε 1-0 με το γκολ του Μπερνάρ στο 83' και πάει στο «Βελοντρόμ » στις 15 Αυγούστου για να πάρει την πρόκριση.

Συγκλονιστική εμφάνιση από το «τριφύλλι» που έχασε τουλάχιστον έξι ευκαιρίες στο ματς έχοντας σε πολύ μεγάλη μέρα τον Βιλένα και τον Βαγιαννίδη με τον νεαρό μπακ να... αρπάζει την ευκαιρία του από τα μαλλιά βγάζοντας ασπροπρόσωπο τον προπονητή του.

Ενός λεπτού σιγή τηρήθηκε πριν τη σέντρα στη Λεωφόρο προς τιμήν του αδικοχαμένου φίλου της ΑΕΚ.

Στο μυαλό των κόουτς:

Με εκπλήξεις παρέταξε τον Παναθηναϊκό ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Μπρινιόλι στην εστία, με τους Βαγιαννίδη, Γεντβάι, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ στην άμυνα. Πέρεθ και Βιλένα στον άξονα με τον Τζούριτσιτς μπροστά τους σε ελεύθερο ρόλο, ενώ τον Σπόραρ που αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης, πλαισίωσαν ο Μπένιαμιν Βέρμπιτς και ο Ντάνιελ Μαντσίνι.

Από την άλλη πλευρά ο Μαρθελίνο έριξε στο παιχνίδι όλα του τα… όπλα! Πάου Λόπεθ τερματοφύλακας, με την άμυνα να απαρτίζεται από τους Κλος, Ζιγκό, Μπαλέρντι και Ρενάν Λόντι. Σε ρόλο «εξαριού» ο Κοντονγκμπιά, που είχε δίπλα του τον Βερτού, ενώ οι τρεις πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνκ, ήταν οι Σαρ, Ουναχί και Εντιαγέ.

To ματς:

Πολύ καλά διαβασμένος ο Παναθηναϊκός με τους ποδοσφαιριστές του να είναι αρκετά παθιασμένοι και να πηγαίνουν από την αρχή του ματς πρώτοι στην μπάλα, έχοντας και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Απόρροια του ασφυκτικού πρέσινγκ από τους ποδοσφαιριστές του «τριφυλλιού» ήταν η κίτρινη κάρτα που δέχθηκε στα πρώτα δευτερόλεπτα ο Τζέφρι Κοντονγκμπία για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μαντσίνι.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι πράσινοι πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων. Με τη Μαρσέιγ κάπως… βραχυκυκλωμένη, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να κάνει το παιχνίδι του.

Η πρώτη τελική στην αναμέτρηση ήρθε από τα πόδια του Πέρεθ στο 10ο λεπτό, ενώ στο 20′ η κεφαλιά του Γεντβάι πέρασε άουτ.

Δυο λεπτά αργότερα, η Μαρσέιγ έκανε αισθητή την παρουσία της στη Λεωφόρο, με τον Ομπαμεγιανγκ να αστοχεί με κεφαλιά από εξαιρετική θέση.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς ωστόσο να φτάνει με αξιώσεις προς την εστία των Γάλλων. Η τελευταία τελική του πρώτου ημιχρόνου έφερε την υπογραφή του Ουναί, με τον Μπρινιόλι να μπλοκάρει εύκολα.

«Καταιγίδα» Παναθηναϊκού

Με διπλή ευκαιρία για τη Μαρσέιγ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Ωστόσο, τόσο η προσπάθεια του Ουναγί, όσο και του Ντιαγέ δεν είχε θετική κατάληξη για τους φιλοξενούμενους.

Με το ματς να έχει πολύ καλύτερο ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και την μπάλα πάνω-κάτω, ο Παναθηναϊκός σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία με τον Μαντσίνι. Ο Αργεντινός άσος συνέκλινε υπέροχα από τα δεξιά, αλλά το σουτ ήταν άστοχο.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει και στο 65′ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα. Ο Κοντόγκμπια αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και οι πράσινοι βρήκαν μπροστά τους μια χρυσή ευκαιρία για τη νίκη.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς φρέσκαρε την εντεκάδα των πρασίνων και στο 83′ ήρθε το πολυπόθητο γκολ. Μαγικό τρίγωνο από Κλαϊνσχαινερ, Ιωαννίδη και Μπερνάρντ, με τον Βραζιλιάνο να εμφανίζει την μπάλα στα δίχτυα της Μαρσέιγ.

Οι πράσινοι διατήρησαν μέχρι και το τέλος το 1-0 και απέκτησαν προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Γεντβάι, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (78’ Μλαντένοβιτς), Πέρεθ, Βιλένα (78’ Τσέριν), Τζούρισιτς (72’ Μπερνάρ), Μαντσίνι, Σπόραρ (72’ Ιωαννίδης), Βέρμπιτς (58’ Κλέινχεϊσλερ).

ΜΑΡΣΕΪΓ (Μαρθελίνιο / 4-4-2): Λόπεθ, Κλάους, Ζιγκό, Μπαλέρντι, Λόντι, Σαρ (75’ Χάριτ), Βερετού (86’ Γεντουζί), Κοντογκμπιά, Ουνάχι (67’ Ρόνγκιερ), Εντιαγέ (75’ Μουγκέ), Ομπαμεγιάνγκ (86’ Μπεμπά).